Echipa lui Răzvan Lucescu, Al Hilal Riad, a fost învinsă cu 3-1 de Flamengo Rio de Janeiro, în prima semifinală a Cupei Mondiale a Cluburilor, care se desfășoară la Doha, în Qatar.

Campioana Asiei, în echipă cu Bafemi Gomis, Sebastian Giovinco și alți trei stranieri sud-americani, a condus la pauză, prin golul marcat de Al Dawsari în minutul 18.

Brazilienii au egalat în debutul reprizei secunde și au întors rezultatul în minutul 78, pentru ca după numai 4 minute să pecetluiască victoria, în urma unui autogol.

Al Hilal trecuse în sferturi de campioana Africii, Esperance Tunis. Diseară de la 19:30 se va disputa cealaltă semifinală a Mondialului Cluburilor între FC Liverpool și echipa mexicană Monterrey.