Handbaliștii de la CS Dinamo Bucureşti s-a calificat în play-off-ul Champions League, după o victorie „la limită”: 27-26 cu echipa elveţiană Kadetten Schaffhausen.

Meciul din Grupa D s-a jucat miercuri seară în Sala Dinamo, iar „alb-roșii” au rămas astfel invincibili după 7 etape în sezonul european.

Campioana României a dominat partida și a avut și 4 goluri avans în prima repriză. După pauză au cedat inițiativa și oaspeții au trecut ei în avantaj la două goluri, însă până la final dinamoviștii au revenit și s-au impus la limită.

Cel mai bun marcator al bucureștenilor a fost Ante Kuduz, cu 10 goluri, care a suplinit cu succes absența golgeterului tunisian Amine Bannour. Amintim, în tur în Elveția scorul a fost egal: 28-28.

Dinamo conduce clasamentul, cu 12 puncte, urmată de danezi de la GOG Gudme cu 8 puncte, Kadetten Schaffhausen cu 6 puncte, Wisla Plock din Polonia cu 5 puncte, rușii de la Cehovskie Medvedi cu 4 puncte și Kristianstad din Suedia cu doar 3 puncte. În play-off se vor califica primele două clasate din grupă.

„Alb-roșii” vor juca următorul meci la 13 noiembrie, în Suedia, la Kristianstad.