Marele Premiu de Formula 1 de la Monza a fost întrerupt, duminică, la jumătatea cursei, după ce Charles Leclerc, unul dintre piloţii Ferrari, a intrat într-un zid de anvelope. Din fericire, a scăpat cu bine din accident.

Între timp, colegului său, pilotul Sebastian Vettel, i s-au defectat frânele. Acesta a fost nevoit să se retragă la boxe.

Cursa de la Monza a fost o mare umilinţă pentru Scuderia Ferrari chiar în fieful său: s-a situat în afara primelor zece locuri la start pentru prima oară în 36 de ani.

Totuși, nici rivalii săi nu au stat mai bine. Lewis Hamilton, de la Mercedes, a terminat pe locul 7, iar marea surpriză a fost chiar învingătorul cursei. Pierre Gasly, de la AlphaTauri, a câștigat pentru prima oară un trofeu în Formula 1.