CFR Cluj a pierdut la limită, cu 0-1, prima manșă cu Slavia Praga, din play-off-ul Champions League.

În partida jucată pe stadionul din Gruia cu tribunele pline, golul a fost marcat de Masopoust, în minutul 28, cu un șut din marginea careului, văzut tărziu de portarul Arlauskis.

Campioana României a ratat un penalty în minutul 79, când francezul Billel Omrani a șutat slab, după ce tot el fusese faultat în careu.

Meciul a fost oficiat de unul dintre cei mai valoroși centrali din fotbalul internațional, turcul Cuneit Cakyr și a beneficiat, în premieră pentru o echipă românească, de arbitraj video prin sistemul VAR.

Dintre cei 2 români din lotul Slaviei Praga, Nicușor Stanciu a jucat tot meciul, iar Alex Băluță a fost rezervă.

Înfruntarea retur dintre CFR și Slavia Praga se va disputa miercurea viitoare în Cehia.

Amintim, dacă echipa antrenată de Dan Petrescu va rata calificarea în grupele Ligii Campionilor, continuă oricum în grupele Europa League.