Campioana României, CFR Cluj a ajuns la un pas de califcarea în „primăvara europeană”, după ce a învins-o și în retur pe Rennes, în faza grupelor.

În partida jucată pe terenul ardelenilor, golul a fost marcat de Mario Rondon în minutul 87, care a reluat cu capul în plasă un corner bătut de Ciprian Deac.

La 3 minute după gol, atacantul venezuelean a fost eliminat cu cartonaș roșu direct, pentru o intrare dură cu talpa pe tibia unui adversar.

Cel mai bun jucător din echipa antrenată de Dan Petrescu a fost însă portarul lituanian Arlauskis, care a avut câteva intervenții decisive la ocaziile mari ale francezilor.

CFR a adunat acum 9 puncte și are șanse foarte mari de calificare, după ce în cealaltă partidă a grupei Lazio Roma a fost învinsă acasă de Celtic Glasgow, cu 2-1, golul victoriei scoțienilor fiind marcat în al 5-lea minut al prelungirilor.

Amintim, clujenii au castigat și în tur în Franța tot cu 1-0, iar Rennes este acum eliminată din cursa pentru calificare.

Pentru a ajunge în faza următoare a competiției, CFR trebuie să scoată măcar un egal în deplasare la Lazio, la 28 noiembrie.