Campioana României, CFR Cluj, a fost la un pas de un rezultat remarcabil în ultimul meci din grupa A a Europa League, în Elveția, contra Young Boys Berna. Clujenii aveau nevoie de o victorie pentru a se califica în șaisprezecimile Europa League, la Berna, în meciul cu Young Boys. Și au fost aproape să își împlinească obiectivul, după ce Debeljiuh a deschis scorul, în minutul 83.

Speranțele clujenilor s-au năruit însă în minutul 88, când arbitrul partidei a acordat o lovitură de la 11 metri pentru elvețieni după o intervenție a portarului român Cristian Bălgrădean, care a fost și eliminat. Nsmane a egalat din penalty, iar în minutele de prelungiri elvețienii au mai înscris o dată, în urma unui contra-atac, prin Gaudino.

În celălalt meci al grupei, bulgarii de la ȚSKA Sofia i-au învins pe italienii de la AS Roma cu 3-1. Din grupa A s-au calificat AS Roma și Young Boys Berna.