Sportivul român Cătălin Chirilă a câştigat medalia de bronz în proba de canoe simplu pe 500 de metri, duminică, la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Munchen.

Ieri Chirilă a cucerit aurul în proba de canoe simplu pe 1.000 metri, la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Munchen.

Canoistul român a câștigat a doua sa medalie la Campionatele Europene de la Munchen.

După titlul european de la C1 1000 m, Cătălin a reușit să treacă al treilea linia de sosire la C1 500 m.

Este a 5-a medalie de bronz pentru România la actuala ediție a europenelor, tricolorii mai au câștigate alte 8 medalii de aur și 2 de argint.

Felicitări, Cătălin Chirilă! Ție și antrenorilor Florin Popescu și Petre Condrat!

Reamintim, sportivul Cătălin Chirilă (24 ani) este deja campion mondial în canoe simplu, la 1000 de metri,  titlu câștigat la începutul lunii, în Canada.