Veteranul pilot spaniol, în vârstă de 57 de ani, a urcat pe primul loc în celebrul raid motorizat, care se desfășoară în acest an, în premieră, în Arabia Saudită.

Fostul campion mondial de raliuri din anii ’80-’90, la volanul unui Mini, a câștigat etapa a 3-a a competiției.

El a fost urmat de șeicul din Qatar, Nasser Al Attiyah, de la Toyota și de la polonezul Jakub Przygonski cu un Mini Cooper modificat.

Fostul campion de Formula 1, Fernando Alonso, care pilotează o Toyoya, a sosit al 5-lea.

Cel mai titrat driver din istoria competiției, de 7 ori câștigător – francezul Stephane Peterhansel a urcat și el în ierarhie, la bordul unui Buggy, până pe locul al 7-lea.

La clasa moto, runda a 3-a i-a revenit americanului Ricky Brabec, de la Honda, care a devenit și lider la general.

A fost urmat de alti 2 motocicliști de la constructorul japonez – chilianul Jose Ignacio Cornejo și spaniolul Joan Barreda.

Unul dintre marii favoriți ai cursei, francezul Adrien Van Beveren de la Yamaha, a abandonat după ce a căzut și și-a fracturat clavicula.

Românul Emmanuel Gyenes nu se află printre primii 50 în clasamentul mare, însă este primul în ierarhia specială “Malle Moto Original”, în care se luptă doar piloții fără echipă tehnică, și care își repară motocicletele singuri, între etapele Raliului Dakar.