FC Barcelona a învins-o cu 3-0 pe Real Madrid chiar pe Santiago Bernabeu și s-a calificat în finala Cupei Spaniei.

După 1-1 în prima manșă, acum a fost 0-0 la pauză.

Gazdele au dominat prima repriză și au avut câteva ocazii dar imediat după reluare Suarez a deschis scorul la primul șut pe poartă al catalanilor. Varane a marcat un autogol în minutul 69 și Luis Suarez a transformat un penalty 4 minute mai târziu.

Barcelona s-a impus astfel cu 3-0 din doar două șuturi trimise pe spațiul porții adverse.

De menționat că antrenorii nu au menajat niciun jucător chiar dacă sâmbătă urmează un nou Clasico, tot la Madrid, în etapa a 26-a din Primera Division. Adversara Barcelonei din finala Cupei se va decide diseară dintre Valencia și Betis Sevilla, în tur 2-2.