FC Botoșani și Astra Giurgiu au remizat vineri seara în prima partidă a etapei a 13-a din Liga 1.

Prima repriză a fost dominată clar de moldoveni, care au avut mai multe ocazii clare de gol, inclusiv o bară. Lazăr, portarul giurgiuvenilor, s-a opus în mai multe rânduri deschiderii scorului.

Pe fondul dominării gazdelor, Astra a marcat primul gol în minutul 55, prin Montini, care a reluat cu capul o minge centrată de Budescu. Scorul era 0-1.

Dominarea moldovenilor a fost fructificată, în cele din urmă, în minutul 69, când Dima a respins nefericit mingea cu mâna. Keyta a transformat penalty-ul și egalat scorul.

Partida s-a încheiat cu o remiză, nu înainte ca autorul golului egalizator să rateze alte două ocazii prin care putea aduce toate cele trei puncte moldovenilor.

Recent numit antrenor la Astra, Eugen Neagoe a declarat la finalul meciului că este mulțumit de atitudinea sportivilor săi.